BLOG Psychologiczno – Filozoficzny – Na Przełomach Życiowych
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny – Na Przełomach Życiowych
Transformacja

ALCHEMIA TRANSFORMACJI

Wciąż słyszymy o mikro- i makrotrendach, o wielkich przemianach na świecie, o skutkach globalizacji gospodarki. W dobie błyskawicznego rozwoju techniki komputerowej, żaden ludzki mózg nie jest w stanie pomieścić nawet małego wycinka wiedzy dostępnej w jakiejkolwiek dziedzinie.

Jeśli nieustannie sięgamy po nowe informacje, wpadamy jak śliwka w kompot w pułapkę konsumpcji. Liczy się nie to, czy połkniemy tę albo inną książkę o zmianie zawodu, ale to, czy oczyścimy własny ogród z chwastów i zadbamy o piękne kwiaty, które już tam rosną, choć może dziś przygłuszone i niewidoczne.

Jeśli będziemy uprawiać swoją własną działkę, potrzebne informacje staną się dla nas dostępne. Wszelkie informacje ponad to są tylko zbędnym balastem. Tym, czego wymaga rozwój i „kariera”, jest nie informacja, ale transformacja.

Transformacja zaś jest czym innym niż to, o czym się rozpisują skrypty samodoskonalenia. „Kramarze” w telewizji, sprzedający nieruchomości albo doradcy wbijający Ci do głowy, że możesz mieszkać w zamku, sprzedają udoskonalenia, ale samo pojęcie doskonalenia wyrasta z mentalności niedostatku.

Transformacja naszego życia wymaga, abyśmy zaczęli od samej podstawy: musimy rozpocząć od początku. Początkiem jest zaś swobodny oddech, chód pełen wdzięku, śpieszenie się powoli i uznawanie, że „małe jest piękne” to wszystko pierwsze kroki, które kierują nas na naszą własną drogę.

Gdy decydujemy się podjąć ryzyko transformacji, zaczynamy się mniej przejmować defektami świata czy też swoimi rzekomymi ułomnościami, ponieważ stajemy się częścią rozwiązania.

Wkraczając na ten teren, musimy być gotowi do rezygnacji z utartych wyobrażeń i osądów; dać sobie prawo do tego, by zapuścić się w nieznane i zacząć przyjmować informacje w drodze poszukiwania twórczych odpowiedzi.

Proces ten mogą symbolizować cztery litery angielskiego anagramu TALL.

Trzeba stać w wewnętrznym świecie z godnością (ang. to stand tall)

  • Umieć ufać (Trust),
  • Pytać (Ask),
  • Słuchać (Listen) i
  • Żyć (Live)

Po polsku możemy posłużyć się hasłem „czterech z”:
zaufanie, zapytywanie, zasłuchanie i zastosowanie.

Ufając, zapytując, słuchając i żyjąc, stwarzamy taki sposób życia, którego konkretne szczegóły są odbiciem naszych aspiracji. Jakiż większy dar moglibyśmy ofiarować naszemu światu i własnym dzieciom?
Przekuwanie swego życia w dzieło sztuki, dochodzenie do mistrzostwa w rzemiośle życia, cierpliwa współpraca z siłami wszechświata i pozostawanie sobą w każdym działaniu, wymagają odwagi i prawdziwego zaangażowania.

Jest to zaangażowanie wewnętrzne polegające na zaakceptowaniu tego, kim jesteśmy i co popieramy a jednocześnie zewnętrzne postanowienie, że wkroczymy z tym na rynek.

Krótko mówiąc, stajemy przed wyzwaniem uczynienia ze swojego życia uznania wiary w siebie i świat. Wydaje się to wygórowanym postulatem i takim jest. Żeby dotknąć własnej autentyczności, będziemy musieli przejść próbę ognia i to nie raz, ale wiele razy. Ale w tym ogniu rodzi się złoto. Nasza praca w tym świecie jest sposobem, w jaki nieszlachetne pierwiastki zostają poddane transformacji.

Początek jest zawsze tam, gdzie się znajdujesz teraz.

To właśnie dziś powiedziałabym mojej córce, gdy miała 6 lat (choć pewnie by jeszcze do końca nie zrozumiała), sobie, gdy miałam lat 35 i mówię każdej osobie, która jest w sytuacji przełomowej zmiany.

Aby rozpocząć coś nowego, nową karierę, biznes, czy nowe przedsięwzięcie, nie musisz od dziś przestawić się na brązowy ryż, opuścić domu albo zwolnić się z obecnej pracy.

Zacząć od początku, to zaakceptować miejsce, w którym jesteś teraz, i łagodnie pozwolić, aby twoje wnętrze zestroiło się z wyższymi siłami wszechświata.

  • A więc zacznij od jednej minuty
  • Potem od jednej godziny.
  • Przejdź do jednego dnia.
  • Wejdź w to na całe życie.