BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym

BIEGNIJ I ZWYCIĘŻAJ – Tożsamość OVERCOMER

OVERCOMER – film  dotykający tematu tożsamości – tworzącej się dopiero, tej pierwszej i delikatnej, która powstaje właściwie w każdym prawie bohaterze tego filmu.

A zaczyna się się tak, że  życie trenera Johna Harrisona zmienia się z dnia na dzień, gdy otrzymuje szereg niespodziewanych wiadomości. Największy zakład produkcyjny w mieście zostaje zamknięty, a setki rodzin zaczynają przeprowadzać się gdzie indziej. Prowadzi to Johna do stawienia czoła nowym wyzwaniom zarówno na poziomie osobistym, jak i sportowym.

Kierowany przez dyrektora szkoły do sportu, którego nie zna i nie lubi, czuje się sfrustrowany i kwestionuje swoją wartość, dopóki nie poznaje uczennicy zmagającej się z własnymi problemami…

Przemiany tożsamości – na poziomie serca – dotyczą też kolejnych osób – niewidomego sportowca i babci uczennicy.

Na poziomie serca zniknął podział na ja i oni, świadomość wspólnego celu podróży połączyła i umożliwiła uczenie się w każdej sytuacji życia.

Sytuacje, które stanowiły pewne zobowiązania zewnętrzne nie całkowicie pokrywające się z własnymi potrzebami, zostały wypełnione – czemu towarzyszyła praca nad sobą i korzystanie z nich jako źródła poznania siebie.

Na poziomie serca możliwe staje się bowiem oddzielenie obserwowanego człowieka od jego zachowań a więc akceptowanie każdego człowieka, ale zrozumienie i nieakceptowanie tego co robi i jakie ma poglądy.
Może to prowadzić do chęci bycia z ludźmi, którzy znajdują się w zupełnie odmiennym miejscu w życiu, dla samej radości bycia wśród nich. Możliwe jest działanie wielowymiarowe i zajmowanie się różnymi sprawami, spotykanie różnych ludzi, ale nie będą to aktywności wymuszone okolicznościami.
Współczucie zaczyna być widzeniem sytuacji innego człowieka, bez konieczności dołączenia do niego w jego cierpieniu.

Poziom uczuć to pierwszy etap życia, który daje poczucie nasycenia, stąd łatwo na nim utknąć.

A co dalej? Wyjście poza czwarty poziom, możliwe jest przez zaakceptowanie niepełności swojego doświadczenia, pomimo doznawanej satysfakcji i poczucia spełnienia. Ma ono taki kształt nie samo w sobie, ale w porównaniu z testowaniem na poprzednich poziomach.

Świadome otwieranie się na nowe sytuacje życia, nowe relacje międzyludzkie, które już daje wiele radości, może udostępnić dalsze poziomy energii, gdyż każdy człowiek jest w innej przestrzeni indywidualnej.

Gdy pojawi się zrozumienie, że świat składa się z prawie 8 miliardów światów, a ja znam tylko cząstkę doznań, możliwe będzie wyjście na dalszy poziom świadomości.

Chęć utrzymania tego co święte, jest barierą, która może skutecznie powstrzymać dalszy rozwój, stąd i metoda pozostawiania tego co już mamy dla większego, co możemy mieć jako kolejną formę realizowania siebie w przeskoku na piąty poziom świadomości

czytaj dalej 


Muzyka ścieżka dźwiekowa