BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym

JAKIE SĄ Przełomowe Zmiany w Życiu


Dziś powiem o tych Małych i Dużych Przełomowych zmianach w Życiu. Tych, które są spektakularne, mocne i często traumatyczne lub porywające oraz o tych które są małe, narastające i można je pominąć, nie zauważyć, czy też zaniedbać, bo nie są pozornie ważne. Dam od siebie swoje spostrzeżenie do sprawdzenia na sobie.

  • Te duże, na które nie sposób nie zwrócić uwagi – to:

Śmierć bliskiej osoby, rozwód, strata pracy, choroby, wypadki, katastrofa ekologiczna, kryzysy ekonomiczny, widoczne uzależnienia, kryzysy i konflikty z użyciem agresji w pracy, czy w domu,

Ale i sukcesy związane z życiem osobistym, rodzinnym czy zawodowym – śluby, urodziny dzieci, zdane egzaminy, awanse, podwyżki, udane projekty, zmiany mieszkania, nowe piękne przyjaźnie…

Nie sposób tu wymienić widocznych efektów po obu stronach skali Od apatii – do zaangażowania

  • Te małe zmiany, to codzienne czynności związane na przykład z codzienną higieną osobistą, lub jej brakiem, codziennym jedzeniem zdrowo, trochę zdrowo, za mało, za dużo, snem lub kłopotami z nim, nauką języka, pisaniem książek, poezji, przygotowywaniem posiłków dla dzieci, męża żony, rozmowami z przyjaciółmi, spacerami, sportem, porządkami w domu…

Znowu wiele różnych codzienności, których nie sposób wymienić. Każdy z nas ma inne. Każdy z nas na własnej skórze doświadczył kumulacji i natłoku różnych pozornie małych rzeczy czy spraw.

  • Te duże zmiany, szybkie i czasem niespodziewane i nagłe – łatwo nazwać przełomowymi, bo życie zmienia się diametralnie, czasem na krócej, czasem na dłużej, a czasem na zawsze.
  • Te małe, narastające codzienności zmieniają życie w procesie zmiany, która jest widoczna dopiero w porównaniu do poprzednich wartości, czy to w otoczeniu, czy to w umiejętnościach, czy zachowaniach.

Taka mała inspiracja – zadanie – Gdy spojrzymy na tę zmianę w porównaniu – dostrzeżemy przełom, który choć wyłaniał się powoli – w czasie okazał się wielkim, wielką przełomową zmianą w życiu, którą warto zobaczyć i to dopiero jest pełny przełom, nie tylko, gdy się dokonał, lecz gdy go zobaczymy  i dostrzeżemy swoim okiem.

 

A jakie są  zmiany niewidoczne – już w następnym odcinku