BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym

LATARNIA NA WYBRZEŻU OREK jako przykład komunikacji z innym światem

Film „El faro de las orcas” to nie tylko historia, ale też próba przesłania wielu wartości. Można zagłębić się w ten film i z przyjemnością śledzić losy bohaterów i uśmiechać się za każdym razem, kiedy pojawiają się orki i gdy widzimy, jaka wieź łączy je z Beto.

Beto (Joaquín Furriel) pracuje jako strażnik w Parku Narodowym na Półwyspie Valdes. Mężczyzna całe swoje życie poświęcił badaniu fok, orek i lwów morskich nawiązując ze zwierzętami bliską więź.

Pewnego dnia na półwysep przyjeżdża Lola (Maribel Verdú). Zdesperowana kobieta chce pomóc swojemu autystycznemu synowi Tristánowi (Joaquín Rapalini) w wyrażaniu emocji poprzez kontakt chłopca ze ssakami morskimi.

Piękne tereny, klimatyczna muzyka i oparta na faktach historia zaprasza do zagłębienia się.

Oglądając takie filmy, które pokazują niesamowite połączenia w świecie natury, aż sama często pragnę znaleźć się bliżej natury, dotknąć jej i poczuć, że jestem jej częścią, a nie wrogiem.
Ta argentyńsko-hiszpańska produkcja utwierdziła mnie w tym, że jeszcze są filmy, które ogląda się nie tylko dla akcji, a dla ich głębi.

Niepozbawiona smutku niesie ze sobą kilka dobrych lekcji i refleksji odnośnie świata.

  • Czy da się zrozumieć, określić, uściślić, wyklarować i przewidzieć Świat?
  • Czy da się zrozumieć, określić, uściślić, wyklarować i przewidzieć Ludzi?
  • Czy da się zrozumieć, określić, uściślić, wyklarować i przewidzieć Biznes?

Otóż, gdy przyglądam się  ostatnio używanym określeniom świata – VUCA, który był i jest wyzwaniem dla niespodziewanych zdarzeń w życiu i biznesie, widzę wyraźnie określenia – związane po prostu z życiem i RUCHem, który jest w naturze. Od zawsze.

Jak inaczej można spojrzeć na  – niestabilność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność? Jak nazwać, aby było lżej, a nie tak mocno i groźnie?

  • V = zmienność (ang. volatility); natura i dynamika zmian oraz natura i siła zmian i/lub ich katalizatorów
  • U = niepewność (ang. uncertainty); brak przewidywalności, prawdopodobieństwo nieoczekiwanego zdarzenia oraz świadomość i zrozumienie problemów i wydarzeń
  • C = złożoność (ang. complexity); multipleks sił, nakładanie się różnych problemów, brak efektu przyczynowo-skutkowego i zamieszanie otaczające organizację
  • A = niejednoznaczność (ang. ambiguity); trudność w zrozumieniu rzeczywistości, potencjalne błędne jej zrozumienie, sprzeczne znaczenie warunków, zaburzony ciąg przyczynowo-skutkowy

Spojrzałam na  VUCA jak na ciągły RUCH i od razu zobaczyłam więcej normalności życia w tym, co się dzieje bez chęci wpływania, zmieniania i nacisku na ten ruch, za to z olbrzymimi możliwościami rozwojowymi.

W złożoności, zobaczyłam R – różnorodność

W niepewności, zobaczyłam U – uczuciowość

W niejednoznaczności, ujrzałam lekcje C – cierpliwości

A niestabilność, pokazała mi lekcje H – harmonii

I już mała zmiana słów i znacznie prościej będzie poradzić sobie w RUCHU świata VUCA, prawda?

  1. Przewidywać problemy, które mogą narastać
  2. Zrozumieć konsekwencje problemów i działań i uczuć im towarzyszącym
  3. Doceniać współzależności zmiennych i ich różnorodność
  4. Przygotować się na alternatywne realia i wyzwania cierpliwie
  5. Interpretować i wykorzystania istniejące możliwości w harmonii ze światem i ludźmi

A to właśnie dla większości współczesnych organizacji – biznesu, wojska, edukacji, rządu i innych jest praktyczna procedura zwiększania świadomości i gotowości. Pod prostym akronimem kryje się bogata wiedza o modelach uczenia się w zakresie gotowości, oczekiwań, ewolucji i działania w modelu.

Model RUCH znacznie bardziej mi się podoba. To Życie z całą jego rozciągłością, bez sztucznych określeń i prób okiełznania.

Ścieżka dźwiękowa