Lucy – francuski film fantastycznonaukowy oraz akcji w reżyserii Luca Bessona i wyprodukowany przez jego żonę Virginie Besson-Sillę dla EuropaCorp. Film był kręcony w Tajpej, Paryżu i Nowym Jorku. W rolach głównych występują Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Choi Min-sik i Amr Waked. Scarlett Johansson wciela się w tytułową Lucy, która po przyjęciu leków nootropowych zyskuje zdolności psychokinetyczne.
Film został wydany 24 lipca 2014 i stał się przebojem, otrzymał pozytywne recenzje, jednak był również krytykowany za wykorzystanie mitu 10% mózgu.
Świadomość to podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym „jednostka” zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie).
- Neurologia klasyczna utrzymuje, że stan pobudzenia oraz procesy poznawcze stanowią dwa kluczowe komponenty świadomości. Pierwszy z wymienionych aspektów kontrolowany jest najprawdopodobniej przez pień mózgu – obszar połączony z rdzeniem kręgowym, odpowiedzialnym z kolei za regulację cyklu dobowego organizmu, częstotliwości oddychania i tętna. Za procesy poznawcze, będące drugim z istotnych komponentów świadomości, odpowiada kora mózgowa, zewnętrzny obszar mózgu.
- Świadomość – cóż bardziej oczywistego? To ona, jak sądzimy, jest podstawą naszej racjonalności i wolnej woli. Czy naprawdę? A może realizuje tylko to, co już wcześniej zostało przesądzone w podświadomości? Czy świadomość zawsze przybywa spóźniona?
- Zygmunt Freud, twórca psychoanalizy, pierwszy zdetronizował świadomość jako główny mechanizm regulacji psychicznej. Znana metafora Freuda przyrównuje całość naszej psychiki do góry lodowej. Jej niewielki, widoczny wierzchołek odpowiada temu, co świadome, a reszta ukryta jest w głębinach psychiki. Nic dziwnego, że psychoanalizę nazwano psychologią głębi.
- Leonard Mlodinow, amerykański fizyk i wykładowca w California Institute of Technology, dowodzi, że to procesy nieświadome czy podświadome determinują wiele naszych dążeń i motywów, finalnie zaskakując naszą świadomość. Żyjemy w złudnym poczuciu, że „my tym wszystkim rządzimy”, podczas gdy w głębinach naszej psychiki nieustannie toczy się gra różnych tendencji, a kończy się jakimś motywem, aktem woli czy decyzją, którą uznajemy za własną.
- Czy zatem świadoma wolna wola jest tylko mitem? Badacze powiązań między mózgiem a świadomością powołują się na znane eksperymenty Benjamina Libeta. Wykrył on, że świadoma decyzja, by zgiąć palec, poprzedzana jest przez ukryte procesy działające blisko ćwierć sekundy wcześniej. Wydaje się nam, że nasza wolna wola o wykonaniu tej czynności była rozstrzygająca, tymczasem „coś” już wcześniej podjęło „decyzję” o zgięciu palca. Co? Niestety, nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Dotychczasowe opisy mechanizmów świadomości nie są wystarczające.
- Zdumiewający paradoks dotyczący świadomości wiąże się z doznaniami subiektywnymi. Wiemy „od środka”, jak to jest być świadomym czegoś, rozumieć coś, lecz trudniej te stany przekazać komuś na zewnątrz. Filozofowie umysłu nazywają to „trudnym problemem” świadomości, problemem qualiów – jakości, niuansów, które mamy komuś zakomunikować w języku zewnętrznym wobec tych doznań. Siłą rzeczy „obcina” on zakresy znaczeniowe, redukuje różnorodność.
- Świadomość tworzy w naszym umyśle wyjątkowe jakości, czyli doznania, lecz powstają one w paradoksalny sposób. Jak pisze Ernst Pöppel, podstawę świadomości stanowi wąskie, zaledwie kilkusekundowe okno jednoczesności. Ono powoduje, że nasza świadomość jest ograniczona, bo zależy od wąskiego, kilkuelementowego zakresu pola uwagi i pamięci krótkotrwałej. Ale „my wiemy swoje”, w naszym doznaniu nie ma ograniczeń.
- Pojawia się zdumiewający paradoks: nasze doświadczania, doznania i poznanie są globalne, całościowe, choć nasz świadomy umysł dysponuje ograniczonymi informacjami. Jak to możliwe?
- Istnieje więc świadomość pomiędzy dwoma, trzema i wieloma jednostkami i jest ona nieokreślona.
- Istnieje świadomość grup społecznych, religijnych, kulturowych, grup zawodowych, czy też zainteresowań…
- Istnieje świadomość globalna ludzkości
- Istnieje świadomość połączeń pomiędzy ludźmi a innymi istotami…
Temat nieskończony i nieodgadniony a bardzo ciekawy.
Czy jak mówi LUCY – Jestem wszędzie?
Soundtrack