BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
Przełomowe Rozmowy

Oblicza JEDZENIA

Jedzenie to uniwersalne pragnienie spożywania pokarmu.

Zaspokojenie tego pragnienia daje poczucie nasycenia, podczas gdy niezaspokojenie daje uczucie głodu. Pragnienie jedzenia sprawia, że doceniamy dobrą kuchnię.

Ponieważ jedzenie jest z biologicznego punktu widzenia konieczne do życia, wielu psychologów uważa, że motyw jedzenia dominuje nad innymi.

A jak jest?

Otóż są Ludzie o silnym podstawowym pragnieniu jedzenia i faktycznie jedzenie jest w ich życiu bardzo ważne, maja je wokoło siebie zwykle i często też apetyt na jedzenie.

Jedzenie należy do największych radości w ich życiu. Lubią różne rodzaje jedzenia, a w wieku dorosłym mogą mieć nadwagę.

Typowe dla nich cechy to łakomstwo, skłonność do przejadania się, czasem hedonizm.

Ludzie o słabym podstawowym pragnieniu jedzenia niezbyt lubią jeść. Rzadko myślą o jedzeniu i często wybrzydzają przy stole. Najczęściej są chudzielcami i kapryśnymi niejadkami

Poza skrajnościami są też Ludzie o elastycznym podejściu do pragnienia jedzenia. To około 60% osób, dla których jedzenie nie jest motywem przewodnim i zaczyna mieć znaczenie w zależności od sytuacji.

Choć wielu ludzi uważa głód za stan biologiczny, na to, jak bardzo czujemy głodni wpływ maja czynniki psychologiczne. Na głód wpływają również nasze emocje, czyli stres, sprawy w pracy, czy też osobiste. Więcej przeczytaj w artykule o Apetycie 

To, jak reagują ludzie w dużej mierze zależy od intensywności ich indywidualnego motywatora jedzenie.

Sprawy otyłości, chorób takich jak anoreksja czy bulimia, poddawanie się manipulacjom, nawiązywanie relacji, odchudzanie, zdrowie – to tylko kilka obszarów na które wpływ ma jedzenie.

Przeczytaj więcej o innych motywatorach

Zapytaj o analizę indywidualną