BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
porządek

Oblicza PORZĄDKU

Pragnienie Porządku to pragnienie życia w stabilnym i zorganizowanym otoczeniu. Zaspokojenie tego pragnienia daje poczucie komfortu, niezaspokojenie powoduje dyskomfort.

W pragnieniu porządku chodzi o formę, stabilność, czystość

Nieporządek to bezkształtność zmienność.

Pragnienie porządku motywuje nas do planowania,układania harmonogramów i organizowania.

Porządek przyczynia się do przetrwania, ponieważ motywuje do utrzymywania czystości. Według psychiatry Judith L. Rapoport, reagujemy na brud, rany, i inne potencjalne źródła zakażenia, jako na coś nieprzynależnego do skóry.

Dzięki instynktowi lizania i innym rytuałom, zwierzęta pozbywają się brudu i substancji powodujących skażenia.

Ludzie przejawiają pragnienie, by rzeczy były „na swoim miejscu” i wolą czystość od brudu.

Dwa skrajne podejścia do porządku:

Ludzie o silnym podstawowym pragnieniu porządku są zorganizowani. Schludność, ład i punktualność są dla nich bardzo ważne. Często zwracają uwagę na szczegóły, stosują się do zasad i harmonogramów, czują się komfortowo w sytuacjach przewidywalnych i względnie niezmiennych. Ważne są dla nich rytuały. Niekiedy uważają, że coś można zrobić tylko w jeden sposób., miewają trudności z adaptacją do zmiany, nie lubą działać pod wpływem impulsu.

Typowe dla nich cechy osobowości to staranność, mała elastyczność, metodyczność, schludność, zorganizowanie, precyzyjność, przygotowanie, punktualność, wnikliwość, czystość.

Ludzie o słabym podstawowym pragnieniu porządku są elastyczni. Dobrze znoszą niejednoznaczne lub niejasne sytuacje. Bywa, że wyłamują się z wszelkich ram, za nic mają reguły i harmonogramy.

Często zmieniają plany i decyzje. Skupiają się na obrazie całości do tego stopnia, że mogą im umknąć kluczowe szczegóły.

Typowe dla nich cechy osobowości to zmienność decyzji, niezorganizowanie, elastyczność, intuicja, niechęć do planowania, podejmowanie decyzji w ostatniej chwili, spontaniczność, opieszałość.

To oczywiście skrajności, które obserwujemy, lecz każdy z nas ma swoje osobiste obszary i momenty życiowe, w których uaktywnia się jeden z biegunów.

Pragnienie porządku jest bardzo znaczące psychologicznie.

  • Różnice w potrzebach porządku mogą stanowić główne źródło konfliktów w związkach, czy rodzinach. Jeśli partnerzy, czy tez rodzice z zmiłowaniem do porządku, ustalą zbyt wiele zasad i będą wymuszać ich przestrzeganie, pozostali domownicy będą się buntować.
  • Niezorganizowany szef wywołuje frustrację u pracowników, którzy nie lubią niepewności.
  • Bardzo silna potrzeba porządku może się wiązać w skrajnych sytuacjach z zespołem obsesyjno – kompulsywnym (nerwica natręctw)

Zapraszam do poznania swoich motywatorów