BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach

Oblicza RODZINY

Pragnienie Rodziny, to uniwersalne pragnienie posiadania dzieci.

To potrzeba wychowywania dzieci i spędzania czasu z rodzeństwem. Obejmuje to, co nazywa się instynktem macierzyńskim lub ojcowskim.

Zaspokojenie tej potrzeby wywołuje takie uczucia, jak miłość rodzicielską, czułość, poczucia, że jest się potrzebnym. Niezaspokojenie tej potrzeby powoduje, że człowiek czuje się nieszczęśliwy.

Chociaż posiadanie dzieci jest konieczne dla przetrwania gatunku, silne pragnienie ich posiadania nie jest powszechne.

  • Pragnienie posiadania rodziny motywuje ludzi, by spędzali czas ze swoimi dziećmi i przedkładali ich potrzeby nad swoje.
  • Pragnienie to tworzy więź między rodzicami a dzieckiem i nie jest związane z podstawowym pragnieniem Honoru, które tworzy więź dziecka z rodzicem.
  • Ten uniwersalny motyw powoduje, że ważna jest dla nas rodzina, w tym dzieci, bracia i siostry, że jesteśmy wrażliwi na ich potrzeby związane z rodziną.
  • Skłania to ludzi do wspierania edukacji, bycia trenerami, czy wychowawcami.
  • Zaspokajając swoje potrzeby rodziny, wiele osób czuje się potrzebnymi, kochanymi.
  • Niektórzy dorośli nie chcą być ograniczani przez dzieci, niektórzy nie chcą ich mieć.
  • Niektórzy dorośli traktują dzieci, jak partnerów, przyjaciół.

Dwa skrajne podejścia według Analizy Motywacyjnej Stevena Reissa:

Ludzie o o silnym podstawowym pragnieniu rodziny chcą mieć dzieci i poświęcają wiele czasu na ich wychowywanie. Bywa, że dzieci są dla nich wszystkim. Tworzenie rodziny jest im niezbędne do szczęścia.

Typowe dla nich cechy to: zamiłowanie do życia rodzinnego, przywiązanie do rodzinnych wartości, uczucia ojcowskie, macierzyńskie, opiekuńczość

Ludzie o o słabym podstawowym pragnieniu rodziny mogą nie chcieć być rodzicami, mogą uważać obowiązki rodzicielskie jako ciężar. Jeśli mają dzieci, często nie poświęcają im wiele czasu.

Typowe dla nich cechy to niechęć do posiadania dzieci i brak zaangażowania w rodzicielstwo, nieobecność rodzicielska.

To skrajności, które objawiają się na co dzień w życiu wielu osób. Oczywiście żadna z tych opcji nie podlega ocenie i są przecież osoby „pomiędzy”

Ludzie o o elastycznym pragnieniu rodziny to osoby, dla których pragnienie rodziny nie jest istotne w życiu i nie ma wpływu na ich życie.

Zapraszam na Wykłady z Indywizualizacją – sprawdź terminy – Wykłady111

Poznaj wszystkie Wewnętrzne Motywatory