Inteligencja wieloraka to teoria opracowana na początku lat 80. XX wieku przez Howarda Gardnera, amerykańskiego psychologa, neurologa, profesora Uniwersytetu Harvarda i Bostońskiego, doktora Honoris Causa.
Twórca teorii Wielorakich Inteligencji, amerykański psycholog, dodaje do podstawowej definicji „inteligencji”, mierzonej poprzez testy IQ, swoje osiem typów.
Główne założenia:
- Każdy człowiek posiada wszystkie rodzaje inteligencji, rozwinięte w różnym stopniu.
- Inteligencje tworzą profil niepowtarzalny dla innych.
- Profile te są dynamiczne i zmieniają się w trakcie rozwoju człowieka.
- Wszystkie inteligencje współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach.
- Inteligencje można rozwijać poprzez różnorodne ćwiczenia.
Inteligencje są potencjałami, które można aktywować (zmieniają się w trakcie działania).
Wszystkie inteligencje są równoprawne.
Każda z inteligencji charakteryzuje się własną specyfiką rozwoju, a przejawy poszczególnych inteligencji pojawiają się już na etapie dzieciństwa.
„Każdy człowiek jest wyjątkowy, może rozwijać nie tylko zdolności specjalne ale także słabsze strony dzięki wykorzystywaniu mocnych stron.
Inteligencje są potencjałami – przypuszczalnie neurologicznymi – które można aktywować w zależności od wartości występujących w danej kulturze, szansach dostępnych w danej kulturze oraz poszczególnych decyzjach podejmowanych przez poszczególne osoby oraz ich rodziny, nauczycieli oraz otoczenie”
Gardner 1999r.
- językowa
- matematyczno – logiczna
- ruchowa
- wizualno – przestrzenna
- muzyczna
- przyrodnicza
- intrapersonalna – refleksyjna
- interpersonalna – społeczna
TEST – Z odpowiedzi na 112 pytań określona zostanie indywidualna, dynamiczna i wielopłaszczyznowa inteligencja, wykraczająca poza zdolności lingwistyczno-logiczne, które tradycyjnie testujemy i oceniamy w nauczaniu.
- ostatnio dodana inteligencja – egzystencjalna – duchowa