Co może oznaczać i czym skutkować niższe niż przeciętne poczucie honoru u uczniów w badaniu RSMP?
W badaniu Kavanaugh, 42,9% spośród słabych uczniów, miało wyraźnie niższy, niż przeciętna, wskaźnik pragnienia honoru, moralności i zasad.
Mają własne zasady, które często zmieniają dla doraźnych korzyści
Oportunizm, oportunista są pojęciami z gruntu pejoratywnymi, nazywającymi negatywnie postawę człowieka i jego samego. A jak to jest naprawdę?
- Oportunistyczni uczniowie nie widzą nic złego w łamaniu obietnic, kiedy pojawiają się nowe możliwości.
- Oportunizm może na krótką metę przynosić korzyści, jednak oportuniści mogą też zapłacić wysoką cenę, gdy inni zdadzą sobie sprawę z ich natury, szczególnie w przypadkach, gdy nagle przestają być lojalni.
- Oportuniści bywają lojalni wobec innych tylko do takiego stopnia, do jakiego inni są lojalni wobec nich.
- Oportunistyczni uczniowie bywają też nieodpowiedzialni i niegodni zaufania, wymigują się od prac domowych i innych szkolnych obowiązków
- Niektórzy nauczyciele obniżają im oceny za to, że są nieodpowiedzialni
- Ich brak lojalności wobec przełożonych jest być może najważniejszą przyczyną tego, że jako dorośli często „wypadają z łask” i tym samym osiągają wyniki nieadekwatne do swoich możliwości
Tacy uczniowie mogą potrzebować w trakcie dorastania przykładu zasad etycznych, aby zdali sobie sprawę, ze skutków, jakie przynoszą i że mogą być dla nich korzystne w inny sposób niż szybkie doraźne i przemijające korzyści.
W trakcie dorastania, to my, dorośli możemy im to przekazać, pod warunkiem, że sami przyjrzymy się swoim zasadom etycznym.
Temat sięga głęboko pokoleniowo, rodzinnie, społecznie i kulturowo. Nie jest prosty, lecz wart zgłębienia, bo wiele może zmienić w naszym życiu.
*Oportunizm (łąc. oportunus) dosłownie ‚wiatr wiejący w kierunku portu’ to ‚postawa moralna człowieka kierującego się w swym postępowaniu nie powszechnie przyjętymi zasadami, lecz tym, co w danej sytuacji jest dla niego korzystne’; rezygnacja z zasad dla doraźnych korzyści’