BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o ODKRYWANIU SIEBIE w Relacjach, w Świecie i w Życiu na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o ODKRYWANIU SIEBIE w Relacjach, w Świecie i w Życiu na Przełomach
Przełomowe Rozmowy

Oportunistyczni uczniowie

Co może oznaczać i czym skutkować niższe niż przeciętne poczucie honoru u uczniów w badaniu RSMP?

W badaniu Kavanaugh, 42,9% spośród słabych uczniów, miało wyraźnie niższy, niż przeciętna, wskaźnik pragnienia honoru, moralności i zasad.

Mają własne zasady, które często zmieniają dla doraźnych korzyści

Oportunizmoportunista są pojęciami z gruntu pejoratywnymi, nazywającymi negatywnie postawę człowieka i jego samego. A jak to jest naprawdę?

  • Oportunistyczni uczniowie nie widzą nic złego w łamaniu obietnic, kiedy pojawiają się nowe możliwości.
  • Oportunizm może na krótką metę przynosić korzyści, jednak oportuniści mogą też zapłacić wysoką cenę, gdy inni zdadzą sobie sprawę z ich natury, szczególnie w przypadkach, gdy nagle przestają być lojalni.
  • Oportuniści bywają lojalni wobec innych tylko do takiego stopnia, do jakiego inni są lojalni wobec nich.
  • Oportunistyczni uczniowie bywają też  nieodpowiedzialni i niegodni zaufania, wymigują się od prac domowych i innych szkolnych obowiązków
  • Niektórzy nauczyciele obniżają im oceny za to, że są nieodpowiedzialni
  • Ich brak lojalności wobec przełożonych jest być może najważniejszą przyczyną tego, że jako dorośli często „wypadają z łask” i tym samym osiągają wyniki nieadekwatne do swoich możliwości

Tacy uczniowie mogą potrzebować w trakcie dorastania przykładu zasad etycznych, aby zdali sobie sprawę, ze skutków, jakie przynoszą i że mogą być dla nich korzystne w inny sposób niż szybkie doraźne i przemijające korzyści.

W trakcie dorastania, to my, dorośli możemy im to przekazać, pod warunkiem, że sami przyjrzymy się swoim zasadom etycznym.

Temat sięga głęboko pokoleniowo, rodzinnie, społecznie i kulturowo. Nie jest prosty, lecz wart zgłębienia, bo wiele może zmienić w naszym życiu.

*Oportunizm (łąc. oportunus) dosłownie ‚wiatr wiejący w kierunku portu’ to ‚postawa moralna człowieka kierującego się w swym postępowaniu nie powszechnie przyjętymi zasadami, lecz tym, co w danej sytuacji jest dla niego korzystne’; rezygnacja z zasad dla doraźnych korzyści’