BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
Poznaj siebie

Poznając Siebie

Nie jest tajemnicą, że ludzie różnią się miedzy sobą sposobem rozumowania. Działając zgodnie z własnym systemem oceny, nadają własne znaczenie poszczególnym wydarzeniom i różne są wobec tego ich decyzje o  koniecznych do wykonania działaniach.

Jak wiele wysiłków można zaoszczędzić sobie, zajmując się przyczynami problemów, a nie skutkami?

Zrozumienie komponentów systemu podejmowania decyzji pomoże nie tylko zrozumieć własne zachowanie, ale również przewidzieć, co będzie nas odpychało, a co przyciągało.

Na każdą dokonywaną przez nas ocenę i podejmowany wybór ( od zestawu dań na obiad po zawarcie lub niezawarcie małżeństwa) wpływa 5 elementów. W każdym z nas elementy te łączą się w unikalną kombinację i właśnie dlatego życie każdego z nas jest wyjątkowe.

Nie warto oceniać sytuacji na podstawie tylko jednego dnia. Dokładnie tak samo nie da się ocenić charakteru człowieka na podstawie tylko jednego zdarzenia. Ludzie nie są tacy jak ich zachowanie. Warto zrozumieć, co nimi kieruje, a zbliżymy się do poznania ich naprawdę.

Jeśli nie przejmiemy kontroli nad własnymi procesami oceny, mogą nas one wprowadzić na drogę kwestionowania naszych umiejętności i możliwości.

  • Pierwszym elementem systemu oceny, jest stan emocjonalny w jakim się w danej chwili znajdujemy.

Jeśli znajdujesz się w stanie wiary w siebie i pozytywnych oczekiwań, podejmowane przez Ciebie decyzje są zupełnie różne od tych, które podejmujesz kierowana/y strachem i poczuciem bezradności.

Podczas, gdy w jednych sytuacjach ostrożność jest wskazana, w innych może Cię obezwładnić. Dlatego w chwilach podejmowania decyzji i oceny znaczenia poszczególnych wydarzeń, korzystniej jest znajdować się w stanie kreatywnym raczej niż nastawionym na przetrwanie.

  • Drugim elementem systemu oceny są pytania, jakie sobie zadajemy w danej chwili.

Zanim zrobisz cokolwiek, musisz dokonać oceny: “ Co to dla mnie znaczy?, Co muszę w tej sytuacji zrobić, by uniknąć cierpienia lub zyskać przyjemność?”

Fakt, czy podejmiesz działanie, czy zostaniesz bezczynny, w dużej mierze zależy od pytań, jakie sobie zadajesz.

  • Trzecim elementem systemu oceny jest hierarchia wartości.

Wszyscy chcemy odczuwać więcej spełnienia, jednak każdy z nas nauczył się inaczej oceniać, co prowadzi do tego stanu, W rezultacie każdy z nas ceni sobie bardziej pewne emocje wyżej, niż inne. Inne mamy bowiem pragnienia, potrzeby, osobiste, #WewnętrzneMotywatory, które nas prowadzą.

Hierarchia wartości jest listą stanów, które warto poznać i przywoływać. Każda bowiem Twoja decyzja kierowana jest podświadomym dążeniem.

  • Czwartym elementem systemu oceny są przekonania.

Przekonania ogólne warunkują Twoje oczekiwania wobec samego siebie, innych ludzi i całego życia. Często decydują one o tym, co w ogóle poddajesz ocenie.

Czy potrafisz wskazać przekonanie, którym się kierujesz ? Czy pomaga Ci, czy też odwrotnie?

  • Piątym elementem systemu oceny są nasze doświadczenia (odniesienia).

Jest to mieszanina doświadczeń i informacji przechowywanych w gigantycznym segregatorze, jakim jest Twój mózg, ciało, pole energii. To surowiec, którego używasz do konstruowania przekonań, które kierują Twoimi decyzjami. Dysponujesz nieograniczonymi doświadczeniami, na których możesz się opierać.

Zastanów się nad jednym tylko przykładem: Czy potrafisz wyobrazić sobie różnicę pomiędzy zachowaniami człowieka, który dorastał w przekonaniu, że jest ciągle wykorzystywany, a zachowaniem kogoś, kto wychowywał się w bezgranicznej miłości? Jak wpłynęłoby to na oceny ludzi, życia i możliwości, przyszłości ?

Możesz w jednej chwili dokonać całościowych zmian, które wpłyną na Twoje uczucia i sposób działania w wielu dziedzinach życia jednocześnie.

JAK?

Wystarczy zmienić którykolwiek z pięciu elementów systemu nadrzędnego.

1.Możesz zmienić swój stan emocjonalny umysłu – iść na spacer, posłuchać muzyki, obejrzeć film, który lubisz – masz na pewno takie swoje sposoby 🙂

2.Możesz zadać sobie w danej chwili inne pytania, niż te, które masz w głowie :). Zamiast pytać siebie “ Dlaczego mi się nie udało “ ? możesz spytać “ Co mogę teraz zrobić, aby mi się udało”? Warto naprawdę nauczyć się zasad zadawania pytań sobie.

3.Możesz zmienić swoją hierarchię wartości w danej chwili, Masz do dyspozycji przecież 16 głównych motywatorów oraz ich 400 połączeń, Poznać swoje #WewnętrzneMotywatory to klucz do Siebie 🙂

4.Możesz przyjąć nowe przekonanie na jakiś konkretny temat, ( …..to szeroki i ciekawy temat na pewno na niejeden jeszcze artykuł)

5.Możesz wziąć pod uwagę swoje inne doświadczenie, niż to, które właśnie Ci przyszło do głowy. Masz ich tysiące przecież. Możesz zainicjować nowe doświadczenie.

Zmienisz tylko JEDEN element i I JUŻ TWOJA OCENA a tym samym DECYZJA będzie inna 🙂 Sprawdź.

Dokonany przez Ciebie wybór określi znaczenie, jakie przypisujesz poszczególnym doświadczeniom, ukształtuje Twoje odczucia w związku z tymi doświadczeniami oraz zdecyduje, jakie działania podejmiesz.

Każdy dzień niesie nowe możliwości zebrania odniesień, które wspierają nasze przekonania, precyzują wartości, każą zadawać nowe pytania i mogą popchnąć nas w pożądanym kierunku.

Różnica nie polega na rodzaju samego zadania, ale na sposobie, w jaki każde z tych zadań oceniasz.

Nie reaguj na ślepo 🙂 TO TY DECYDUJESZ, nawet w trudnych i kryzysowych sytuacjach – zaczynamy od jednego elementu, który można zmienić. Który jest dla Ciebie najprostszy? – A to już na inny artykuł z tej serii 🙂

Zmień system oceny, a natychmiast zmienisz swoje życie. #PoznajSiebie

Zapraszamy zapisz się na sierpniowe Wykłady111

„Codzienne małe kroki prowadzą do spełnienia wielkich marzeń” MT