BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o ODKRYWANIU SIEBIE w Relacjach, w Świecie i w Życiu na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o ODKRYWANIU SIEBIE w Relacjach, w Świecie i w Życiu na Przełomach

Rozmowy z filmem CZEKOLADA

Film z 2000 roku oparty na powieści Joanne Harris z 1999 roku pt. Czekolada. Opowiada on historię młodej matki, Vianne Rocher, która podróżuje po świecie, sprzedając czekoladę. W 1959 roku przybywa do francuskiego miasteczka Lansquenet-sous-Tannes z sześcioletnią córką i otwiera Maya, małą czekoladziarnię, w ofercie której znaleźć można czekoladę pod każdą niemal postacią.

Przedsięwzięcie spotyka się z dezaprobatą burmistrza. Burmistrz miasta nie może pogodzić się z pozycją przybyszki i robi wszystko, by jej zaszkodzić, ale jej ciepła osobowość i umiejętność zarządzania sklepem, zyskują Vianne przychylność mieszkańców. Vianne dzięki swoim czekoladkom i miłemu usposobieniu zaczyna zdobywać zwolenników i przyjaciół.

Jednak Vianne nie ogranicza się tylko do sprzedawania słodkości. Zamiast cicho siedzieć, odważnie wkracza w szare życie swoich klientów i zaczyna je zmieniać. Próbuje pomóc zahukanej Josephine, żonie maltretowanej przez męża; usiłuje pogodzić starą Armand z jej synową Caroline i sprawić, by babcia mogła widywać wnuka. Pragnie nauczyć mieszkańców miasteczka tolerancji i dać im odrobinę radości. Jednak nad jej głową gromadzą się ciemne chmury…

Wiele się również zmienia, kiedy grupa żeglarzy pod wodzą Roux, zatrzymuje się w mieście…

Film Hallström’a opowiada przede wszystkim o ludzkich troskach, które nie pozwalają w pełni cieszyć się życiem i o przeszkodach, które sami sobie stawiamy na drodze.

W ostatecznym rozrachunku nawet główni przeciwnicy Vianne – hrabia de Reynaud i Caroline Claimont okazują się po prostu parą zagubionych, nieszczęśliwych ludzi, którzy krzywdzą innych nie ze złości, lecz z poczucia bezradności.

Muzyka