BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych

Rozmowy z Filmem Dr. No 007 James Bond

Pierwszy oficjalny film o przygodach agenta 007. James Bond (Sean Connery) musi wyjaśnić sprawę podwójnego zabójstwa na Jamajce. W tym celu udaje się do Kingston. Okazuje się że winowajcą jest Dr. No (Joseph Wiseman) – szaleńczy naukowiec, który wraz ze swoim współpracownikami na pobliskiej wyspie Crab Key przygotowuje plan przechwycenia amerykańskich rakiet kosmicznych, aby wywołać III wojnę światową.

James Bond (inaczej Agent 007) to fikcyjna postać wykreowana przez pisarza Iana Fleminga. Szpieg Secret Intelligence Service (znanego także jako MI6) pojawił się w wielu powieściach i opowiadaniach autorstwa brytyjskiego twórcy.

Porucznik Bond jest Szkotem, który na świat przyszedł w posiadłości Skyfall. Jest z wykształcenia żołnierzem wywiadu, posiadającym licencję na zabijanie (rzeczone dwa zera w 007 mają oznaczać te uprawnienia w MI6), który naukę pobierał w tak renomowanej uczelni jak Uniwersytet w Cambridge. Poza niebezpiecznymi misjami istotną rolę w jego życiu odgrywają także kobiety, supersamochody, eleganckie garnitury i ulubiony drink – martini z wódką, obowiązkowo wstrząśnięte i niezmieszane.

Dusko Popov - pierwowzór Jamesa Bonda
Duško Popov – uważany za główną inspirację dla Fleminga przy tworzeniu postaci Bonda / Źródło: 007museum.com

Ian Fleming, tworząc tę postać, inspirował się m. in. prawdziwym szpiegiem – Dušanem Popovem, który pracował dla służb brytyjskich i niemieckich podczas II wojny światowej. Jego znane kryptonimy to Duško, Ivan oraz Trójkołowy (pseudonim nawiązuje do tego, że Popov kierował trzema podwójnymi agentami).

Autorem słynnego motywu muzycznego The James Bond Theme jest Monty Norman, a sam utwór powstał w 1962 roku dla filmu Doktor NoZa skomponowanie oprawy muzycznej pozostałych filmów z Jamesem Bondem odpowiada brytyjski dyrygent John Barry. Pięciokrotny laureat Nagrody Oscara stworzył motywy muzyczne, które doczekały się wielu remake’ów. Swoją wersję James Bond Theme zaprezentował między innymi Moby.

„Motyw Jamesa Bonda” był nie tylko dobrym kinem, ale stał się znakiem rozpoznawczym, który przewijał się przez wszystkie filmy o Bondzie”.

 

Kiedy Bond poznał Honey. Aby nauczyć się piosenki „Underneath The Mango Tree” do tej sceny w DR. NO (1962), Sean Connery (James Bond) i Ursula Andress (Honey Ryder) walczyli o gramofon. „Nie potrzebował ćwiczeń, ponieważ śpiewa znacznie lepiej niż ja” – wspomina Andress. „Nie mogę udźwignąć melodii”