BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym

Rozmowy z filmem ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ

ME BEFORE YOU – dramat produkcji amerykańskiej i brytyjskiej, na podstawie powieści Jojo Moyes , to słodko-gorzki film, który oglądałam z uśmiechem na twarzy, jednocześnie mając w oczach szczere łzy.

ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ –  zaczyna się całkiem niewinnie i normalnie wręcz – młoda kobieta Lou, choć ma już 26 lat, dalej nie wie, co chce robić w swoim życiu. Gdy traci prace w swojej ukochanej kawiarni, musi prędko znaleźć nową, ponieważ jest głównym żywicielem rodziny. W ten sposób zostaje opiekunką 35-letniego Willa, sparaliżowanego w wyniku wypadku. Początkowa niechęć mężczyzny do Lou szybko przeradza się silne uczucie.

To, co dzieje się w czasie filmu, to właśnie piękny przykład Transformujacej Obecności , o której pisałam w poprzednich artykułach.

…”Transformująca obecność nie polega na tym by zmieniać to, co ludzie myślą, lecz poszerzyć ich sposób myślenia, zapewniając im narzędzia i umiejętności, które przekształcają ich zrozumienie, świadomość i percepcję, a ostatecznie poszerzają ich pogląd na świat.

Kiedy serce pokazuje nam większy obraz, nasze postrzeganie i rozumienie tego, co się dzieje rozszerza się, a kiedy nasza percepcja i rozumienie się poszerzają, zaczynamy wyczuwać kolejne kroki„…

Lou i Will to ogień i woda, a może tęcza i burza 🙂 Zestawienie dwóch charakterów sprawia, że powstaje bezbłędny kontrast i piękne wzajemne przestrzenie rozwojowe oparte na przeciwieństwach i ciekawości.

Transformacja zachodzi w nich obojgu powoli. Wzajemnie dają sobie czas i cierpliwość oraz humor i złość. Całą paletę emocji, która tworzy atmosferę obecności.

Aktorzy swoją grą angażuje widza i sprawiają, że kiedy się uśmiechają, nasza twarz przybiera identyczny wyraz. Podobnie jest, kiedy płaczą, wtedy również podążamy za nimi.

Są w naszym życiu ludzie, sytuacje i klimaty, które bardzo sprzyjają rozwojowi w nas kompletnie innych, do tej pory niewidzialnych przestrzeni.

Zapewne doświadczyłeś/doświadczyłaś tego przynajmniej raz w życiu, w takim momencie,, kiedy coś się działo a ty nagle zacząłeś/zaczęłaś „postrzegać” to coś  w inny, zupełnie nowy sposób i zacząłeś/zaczęłaś uświadamiać sobie głęboko w sercu, że już nigdy nie wrócisz tam gdzie byłeś czy byłaś.

Niektórzy nazywają to zmianą paradygmatu, inni mogą nazwać to osobistą transformacją

ciąg dalszy o Transformującej Obecności – Otwartość na słuchanie

 

Muzyka