BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o Transformacjach Energii na Przełomach Życiowych
Rozmowy z Filmem

Searching for Bobby Fischer SZACHOWE DZIECIŃSTWO

Ten film nie jest tak bardzo o szachach, jak  naprawdę jest piękną historią o miłości, byciu życzliwą osobą, a potem o szachach…. wrażliwy i magiczny film, który wywołuje łzy w moich oczach.

Szachowe dzieciństwo (ang. Searching for Bobby Fischer) – amerykański film biograficzny z 1993 roku w reżyserii Stevena Zailliana; adaptacja książki Freda Waitzkina opisującej dzieciństwo jego syna Josha.

W Wielkiej Brytanii film ten dystrybuowany był pod tytułem Innocent Moves (pol. Niewinne posunięcia). W 1994 roku reżyser Steven Zaillian otrzymał za Szachowe dzieciństwo nagrodę MTV Movie Award w kategorii Najlepszy nowy twórca.

Dodatkową atrakcją filmu jest udział dwóch czołowych amerykańskich arcymistrzów, Joela Benjamina i Romana Dżindżichaszwilego, jak również mistrza międzynarodowego Kamrana Shiraziego.

Scena, gdzie Josh i Vinnie grają w szybkie szachy w Washington Square Park.

Fragment filmu:

Mając 6 lat poznał zasady gry w szachy, obserwując partie błyskawiczne rozgrywane w Washington Square. Rok później jego pierwszym opiekunem został Bruce Pandolfini, trener i autor książek szachowych. W wieku 11 lat osiągnął duży sukces, remisując w symultanie z ówczesnym mistrzem świata, Garri Kasparowem. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza krajowego, a w 1993 r. – mistrza międzynarodowego.

Joshua Waitzkin nie zdobył tytułu arcymistrzowskiego, a pomimo tego jest znaną postacią w środowisku szachowym, właśnie głównie dzięki nakręconemu przez Stevena Zailliana w 1993 r. filmowi Szachowe dzieciństwo, będącemu adaptacją książki Freda Waitzkina, w której opisał on dzieciństwo swojego syna pt: The „Art of Learning An Inner Jour Josh Waitzkin”, opublikowanej w 2008 r. ( w Polsce pt: „W poszukiwaniu doskonałości. Sztuka uczenia się” ukazała się w 2009 r.). Poza tym jest autorem dwóch książek o tematyce szachowej oraz współpracownikiem twórców programu komputerowego Chessmaster, w którym znajduje się przewodnik szachowy jego autorstwa (odczytywany przez autora).

Joshua Waitzkin jest również aktywnym działaczem w walce z dystrofią mięśniową Duchenne’a, chorobą genetyczną, na którą choruje jego przyjaciel Jonathan Wade.