BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach

Sypiając z wrogiem – manipulacje

SLEEPINNG WITH THE ENEMY – Triller psychologiczny, z piękną muzyką, która podnosi jeszcze znaczenie i grozę sytuacji.

Julia Roberts wciela się w Laurę, młodą kobietę, która uważa, że ​​znalazła mężczyznę swoich marzeń w Martinie (Patrick Bergin). Po ślubie Laura odkrywa „prawdziwego” Martina: kompulsywnego, kontrolującego i niebezpiecznie brutalnego. Ucieka udając własną śmierć i przenosząc się do małego miasteczka na Środkowym Zachodzie. Ale nawet z nową tożsamością, Laura żyje w strachu, prześladowana przez wspomnienie brutalności Martina…

Czy można wcześniej odkryć, że ktoś „nosi maskę” i nie jest tym, za kogo się podaje?

W czasie, gdy jesteśmy zakochani, zauroczeni, czy owładnięci emocjami – bardzo trudno jest spostrzec choćby najmniejsze symptomy , które wskazują, że jednak nie jest tak, jak się nam wydaje.

Temat dotyczy nie tylko zakochanych par, lecz sięga dalej, do biznesu, zespołów i partnerów biznesowych, oraz klientów

  • Osoby w emocjach bardzo łatwo jest zmanipulować.
  • Osoby owładnięte swoim wewnętrznym „chcę”, bardzo pragnę, czy też pożądam – również łatwo wywieść w pole na przykład obietnicami zysków w życiu, czy w biznesie

Napiszę więc kilka słów O MANIPULACJI  w związku z tym filmem, ponieważ czasem w życiu jedynym wyjściem jest ucieczka – dokładnie tak, jak na tym filmie, a czasem rozwiązanie jest w świadomości i zdobywaniu wiedzy wiedzy o mocy nieświadomości.

Manipulacją jest bowiem wszystko, cokolwiek dzieje się  poza świadomością naszą, czy też innej osoby.

Dotyczy to ludzi, grup społecznych, począwszy od najprostszych, najdelikatniejszych  spraw, takich jak „specjalne” ubiory, malowanie się kobiet, gadżety u mężczyzn, a skończywszy na komunikatach podprogowych.

Manipulacja (łac. manus pellere – „trzymać w czyjejś dłoni, mieć kogoś w ręce”) – jest sposobem oddziaływania na inne osoby lub grupy, w efekcie którego zachodzą zmiany w ich zachowaniu i postępowaniu. Z założenia mechanizm ten ma oddziaływać na podświadomość osoby lub grupy manipulowanej oraz być przed nią ukryty.

Wbrew pozorom, manipulacja nie jest związana jedynie ze złymi intencjami.

  • Czasem stosujemy ją grając w niewinne kłamstwa dla dobra chorego – na przykład.
  • Czasem, chcąc aby ktoś wykonał pewne czynności, specjalnie konstruujemy komunikaty, układamy zdania, dobieramy słowa, aby kogoś nie urazić.
  • Stosowana w terapii metoda placebo ma efekty niezaprzeczalne
  • Udawanie dobrego humoru przed dzieckiem, aby nie wystraszyć go bardziej niż trzeba, gdy w rodzinie jest źle, również często stosowane.

To niektóre przykłady manipulacji. Właściwie, mamy ją wokoło siebie cały czas, bo przecież większość naszego życia odbywa się poza naszą świadomością.

To, co dzieje się poza świadomością – oczywiście przybiera też postać niszczącą.

Na przykład – wszechobecna manipulacja w mediach

Od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to powstała i rozpowszechniła się kultura masowa, a techniki i metody marketingowe zaczęły być budowane na podstawowych prawach psychologii, coraz częściej mówiono o manipulacji przekazem medialnym.

Już w 1976 roku Erich Fromm zwracał uwagę na sposób przekazywania treści. Według niego społeczeństwo jest wręcz przytłaczane niepotrzebnymi informacjami reklamowymi, straszącymi, nęcącymi,  co powoduje utracenie zdolności racjonalnego postępowania.

Celem wielu grup zajmujących się marketingiem jest tworzenie kampanii reklamowych w sposób estetyczny i atrakcyjny dla oka odbiorcy, które nie jest w stanie dostrzec ukrytej manipulacji. W miarę postępu technologicznego, manipulacja w mediach zaczęła przybierać na siłach, stając się wręcz niedostrzegalną. Odbiorcy są manipulowani dźwiękami i kolorami, wpływa się na ich emocje, zakłóca postrzeganie rzeczywistości, a wszystkie te zabiegi mają wzbudzać potrzebę posiadania danego produktu.

Szczególnie niebezpieczna jest manipulacja skierowana w stronę małoletnich konsumentów, stawiająca na konsumpcyjny styl życia. Najważniejsze jest jednak, by każdy odbiorca wiedział o manipulacji, której dopuszczają się media, a młodych konsumentów uczono obiektywizmu i krytycznego podejścia do przedstawianych treści. 

I wracam ponownie do pytania: Czy można wcześniej odkryć manipulację?

TAK, pod warunkiem, że otworzymy się na to, że jest ona wokoło nas i że jest po prostu w różnej postaci i jest naprawdę bardzo zakorzeniona również w nas samych. To najtrudniejsze do przyjęcia.

Choćby nasze „oprogramowanie” osobiste, motywatory wewnętrzne?  Robią z nami co chcą, poza naszą świadomością. Warto je poznać, bo wtedy nie będziemy musieli uciekać, przynajmniej od siebie 🙂

Jedną z technik radzenia sobie z manipulacją jest „Akceptowanie komplementów”, czyli przyjmowanie informacji prawdziwych i fałszywych w sposób naturalny w celu „dezorientacji”.

  • Gdy mamy do czynienia z kimś kto nam szkodzi – dezorientacja jest pewnego rodzaju uspokojeniem go, zatrzymaniem,
  • Gdy zaś mamy do czynienia z naszymi własnymi wewnętrznymi programami, wierzeniami, czy schematami – zobaczenie ich i przyjęcie, jako naturalne, zdezorientuje lekko umysł, lecz go uspokoi. Sprawdź.
  • Możesz się zastanawiać, jak to jest w obliczu ślepej wiary w kogoś, czy coś? – tu również zobaczenie i uznanie, że jest ta ślepa wiara w nas – jest pierwszym krokiem do uwolnienia się. Ale o tym już w następnym artykule.

Album muzyczny z filmu – link po kliknięciu w grafikę.