BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach

ŻYCIE PRZED SOBĄ niezależnie od lęków i blokad

Życie przed sobą – włoski dramat filmowy z 2020 roku w reżyserii Edoardo Pontiego. Adaptacja powieści Romaina Gary’ego pod tym samym tytułem.

Piękna opowieść , Piękny film – Historia zostaje w sercu i głowie już na zawsze.

Włochy. Była prostytutka Madame Rosa (Sophia Loren), która przeżyła Holocaust, po skończeniu z najstarszym zawodem świata, zaczęła opiekować się za pieniądze dziećmi innych prostytutek. Wychowała mnóstwo dzieci, a sąsiedzi nazywali jej mieszkanie azylem. Pewnego dnia, do jej domu trafia pochodzący z Senegalu 12-letni Momo. Krnąbrny, sprawiający kłopoty chłopiec, stopniowo ulega wewnętrznej przemianie.

Jak wiele dobrego życia i rozwoju może być w atmosferze BEZ LĘKU. To nieocenione i nieprawdopodobne, że niby tak niewiele może zdziałać tak wiele.

Wiele rzeczy robimy bowiem ze strachu, lęku, napędza nas on i zasłania prawdziwy krok, który mamy ochotę zrobić.

  • Dla świętego spokoju ustępujemy i robimy coś dla kogoś, mimo, że absolutnie się z tym nie zgadzamy. Wolimy zrobić coś przeciwko sobie, niż przeciwko komuś. Zdradzamy siebie i swoją indywidualność, a odzywa się osobowość wyuczona.
  • Dla kogoś rezygnujemy z siebie i ani ktoś, ani my sami, nie jesteśmy zadowoleni, bo cokolwiek wykonujemy z lęku czy też z energią złości, gniewu, żalu … taką energią się napełnia i nią na zewnątrz potem emanuje. Nie da się tego nie odczuć w atmosferze.

Dziś przedstawiam krótkie pytania do codziennego użytku, które często sobie powtarzam, gdy mam jakiś lęk, blokadę i nie mogę ruszyć z miejsca a stres przesłania mi jasne myślenie:

  1. Co jest teraz przeszkodą, blokadą, którą widzę? 
  2. A co bym zrobiła, gdyby tej przeszkody nie było?

Powyższe pytania do Siebie są bardzo proste, lecz pozwalają na nazwanie przeszkody oraz zobaczenie przestrzeni możliwości działania bez tej przeszkody. Niezależnie od tego, czy jest to prawdziwa przeszkoda, duża, mała, czy też całkiem wymyślona.

Podam przykład biznesowy, który jest ostatnio bardzo częsty:

  • …Szef rozmawia z dyrektorem sprzedaży na tematy podniesienia sprzedaży w zespole. Obaj zmęczeni, lecz głowy wysoko i nic ich nie zatrzymuje. Jeden i drugi udają przed sobą. Dyrektor nie mówi o swoich prawdziwych odczuciach i obserwacjach i zgadza się z Szefem, mówiąc, że się postarają, aby go nie martwić, bo ma dużo na głowie…
  • Co przeszkadza dyrektorowi powiedzieć prawdę?
  • Często słyszę, że blokadą jest strach o stanowisko i ocenę, że nie daje rady, że straci pracę…
  • A gdyby nie było tej blokady? – Pytam więc.
  • Jak byś zareagował? Co byś zrobił? Tak od siebie?
  • Od razu jest odpowiedź od dyrektora. Bez blokady. I o taką odpowiedź chodzi.
  • Teraz działanie, nawet takie samo, a już jest z inną energią
  • To taki mały krok do własnej indywidualności i prawdy pomimo przeszkody, czasem bardzo realnej

Warto notować takie proste sytuacje i ćwiczyć na co dzień.

I gdy możliwe – to wykonać 🙂 oczywiście

Nawet, gdy wykonanie nie jest możliwe, to wewnętrzna świadomość, że poznajemy swoje podejście, już poprawia naszą sprawczość.

Podejście spokojne i bez lęku. Energia niesamowita i okazuje się, że wtedy dopiero jest całkiem inny efekt.

Sprawdźcie sami. Niech was nie zwiedzie prostota tego ćwiczenia. To jedno z potężniejszych ćwiczeń terapeutycznych.

A poniżej link do fragmentu z przepiękna muzyką 🙂