Wyreżyserowany przez Simona Stone’a dramat biograficzny „Wykopaliska” to ekranizacja powieści Johna Prestona. Opowiada historię majętnej wdowy Edith Pretty, która tuż przed wybuchem II wojny światowej wynajmuje archeologa, by zbadał tajemnicze kopce znajdujące się na jej posiadłości w Suffolk. Wspólnie dokonują oni historycznego odkrycia, które wstrząśnie Wielką Brytanią.
Fabuła oparta jest na faktach – stanowi rekonstrukcję słynnych trzymiesięcznych wykopalisk w Sutton Hoo, które zaowocowały odkryciem łodzi z nietkniętą komorą grobową anglosaskiego króla Raedwalda. Główne role w filmie zagrali Ralph Fiennes i Carey Mulligan.
Film Wykopaliska to historia, z pozoru prosta, oparta na wydarzeniach związanych z wykopaliskami , które były tylko lub aż, tłem do ukazania, jakim jądrem ciemności potrafi być wojna.
Bezsensowny spór o władzę i pieniądze, który niszczy wszystko co napotka na swej drodze – radość dzieci, miłość kochanków, domy, które zawierają w sobie splecione losy rodzin, ludzkie życia…
I po co to? W imię czego?
Film poruszył mnie swym urokiem (kadry, muzyka, gra, plenery) i wielowątkowością. Motywy te jednak nie narzucają się widzowi nachalnie, moralizatorsko, tylko suną subtelnie po ekranie, wzbudzając wiele emocji. Spodziewam się, że każdego uderzy, czy urzeknie w tym obrazie coś innego – miłość, wojna, przemijanie, trwanie, czas, przyjaźń, bezinteresowność. Ja osobiście miałam wiele przeróżnych 'życiowych’ refleksji i ściśnięte gardło przez większość seansu.
- Film porusza, pięknie pokazuje czym jest przemijanie, co po nas pozostaje, co w życiu się liczy ..
- Czy nie moglibyśmy docenić naszego istnienia tu i teraz? Wykorzystać je, aby się nacieszyć tym mgnieniem oka względem czasu mierzonego kosmiczną skalą?
- Nawet gdy nic po nas nie zostanie, sprawmy, aby siła sprawcza, którą mamy na wyciągnięcie ręki została przekazana następnym pokoleniom.
- Ta kolektywna masa dobrych uczynków i chęci będzie znaczyła więcej, niż najwspanialszy pomnik lub łódź czekająca wiekami pod ziemią na swoje odkrycie…
Muzyka