BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach

Rozmowy z Filmem MONEYBALL

Billy Beane (Brad Pitt) w młodości zapowiadał się na wielką gwiazdę baseballu. Zdecydował się odrzucić stypendium na prestiżowym uniwersytecie i zostać zawodowym graczem. Niestety nie sprawdził się. Po wielu niepowodzeniach zakończył karierę i został selekcjonerem, a następnie menedżerem.
W 2001 roku prowadzona przez niego drużyna Oakland Athletics odpadła w play-offach American League. Beane wiedząc, że ze skromnym budżetem nie jest w stanie dorównać bogatszym drużynom oraz tracąc trzech kluczowych zawodników, postanawia spróbować nowego sposobu na selekcję drużyny.

Pozyskuje do współpracy młodego ekonomistę Petera Branda (Jonah Hill). Za pomocą obliczeń i analiz tworzą razem drużynę złożoną z niedocenianych zawodników. Budzą tym niechęć kibiców, sztabu szkoleniowego i trenera Arta Howe’a (Philip Seymour Hoffman).

Beane postanowił wykorzystać w swojej pracy analizy komputerowe. Dzięki temu, jego drużyna rosła w siłę i mogła konkurować z liczącymi się w środowisku zespołami, pomimo niekorzystnej sytuacji finansowej.

Billy pewny siebie i zarazem efektownie wyobcowany marzyciel, choć święcie przekonany o słuszności racji, które wyznaje, dopuszcza do głosu myśl o możliwym niepowodzeniu, ale niezłomnie obstaje przy swoim, godząc się ponieść konsekwencje, jakiekolwiek by nie były.

Produkcja opiera się na wydanym w 2003 roku bestsellerze, noszącym tytuł „Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game”. Autorem książki jest Michael Lewis.

„Moneyball” nie jest propozycją wyłącznie dla fanów piłki uderzanej drewnianym kijem, to obraz o miłości do sportu przełamywaniu barier i uporze, który może zdziałać więcej niż  nawet najgrubszy portfel.