Tomek, samotny ojciec wraz z dwójką dzieci i swoją mamą wygrywają w konkursie radiowym wycieczkę Last minute (to też tytuł filmu) do gorącego kraju.
Rodzina sądzi, że przeżyje wakacje marzeń. Egipt w okresie Świąt Bożego Narodzenia przynosi im jednak serię niefortunnych zdarzeń. Problemy narastają piramidalnie już od pierwszego dnia pobytu w kurorcie.
- Rodzina szybko przekonuje się się, że uratować ich może tylko wspólne działanie.
- Wyobraźnia i pomysłowość bohaterów zaskakują nawet ich samych.
- Niesamowicie widać w tym filmie otwartość, pokorę i zdjęcie maski z własnych wizerunków.
- Dodatkowo – odwagę spojrzenia prawdzie w twarz.
Na miejscu Tomek spotyka bowiem miłość ze szkolnych lat, Natalię , która dziś jest obecnie gwiazdą telewizji. U jej boku jest z pozoru chodzący ideał faceta, ale jak się okazuje – faktycznie tylko z pozoru.
Z jakimi własnymi tajemnicami mierzą się bohaterowie filmu? Jak się odsłaniają, odkrywają, „robią swoje” nawet kosztem utraty twarzy? Co zyskują dzięki temu? Nie tylko zdrowie 🙂
Warto sprawdzić, bo temat na co dzień bardzo aktualny nie tylko na wyjazdach, lecz również na co dzień w biznesie.
Tak, jak pisałam w poprzednim artykule – jeśli dużo mówimy w grupie ludzi, to po rozmowie stwierdzamy, że była ona dla nas przyjemna i pouczająca, gdy przyznajemy się do popełnienia błędu, nasz umysł i nasze ciało się relaksują, kiedy uświadamiamy sobie związek pomiędzy zdarzeniem o charakterze psychologicznym i nawracającymi dolegliwościami, nasze zdrowie ulega poprawie.
Każde z tych zjawisk jest uwarunkowane stanem psychologicznym polegającym na ukrywaniu lub ujawnianiu informacji bądź emocji. Można zaobserwować pewien ogólny schemat takich zależności:
- Po pierwsze trzymanie i lub emocji w tajemnicy wymaga wysiłku fizycznego. Gdy staramy się zachować coś w sekrecie musimy aktywnie tłumić lub hamować nasze myśli uczucia lub zachowania. Ukrywanie faktów przed innymi oznacza konieczność świadomego powstrzymywania się za wszelką cenę odmówienia postępowania bądź wykonywania czynności w określony sposób
- Po drugie sekrety mogą się przyczynić do krótkotrwałych zmian biologicznych i długoterminowo wpływać na ogólny stan zdrowia. Aktywne powstrzymywanie się od mówienia na ważne tematy jest jedną z wielu ogólnie ogólnych przyczyn stresu, wpływających na stan umysłu i ciała. Im większy wysiłek wkładamy w ukrywaniu myśli i uczuć, tym większe obciążenie.
- Po trzecie utrzymywanie tajemnic osłabia naszą zdolność myślenia. Aktywne ukrywanie informacji i uczuć zmienia sposób w jaki myślimy. Jeśli nie rozmawiamy z innymi o trudnych emocjonalnie doświadczeniach, uporządkowanie ich w naszym umyśle i nadanie im spójnej formy staje się niemal niemożliwe. Trzymanie w sekrecie ważnych zdarzeń sprawia, że nie opisujemy ich za pomocą języka, a to z kolei uniemożliwia nam ich zrozumienie. Istotne doświadczenia życiowe, które ukrywamy przed innymi, mogą się więc przejawiać w formie lęku, ruminacji, niepokojących snów, czy natrętnych myśli.
Ludzki umysł nieustannie podejmuje próby poznania otaczającego nas świata. Jedną z przyczyn obsesyjnego zainteresowania przykrymi doświadczeniami, jest naturalne pragnie zrozumienia. Skutecznym sposobem poznawania tego, co niezrozumiałe, jest mówienie o tym, tłumaczenie zjawisk za pomocą słów. Jeśli o tym nie mówimy, nie przestajemy o tym myśleć, jeśli zaś rozmyślamy o problemie, mamy mniej zasobów umysłowych na myślenie o innych sprawach i właśnie dlatego osoby w stanie stresu często mają kłopoty z pamięcią i zauważaniem zmian w sobie i innych
4. Po czwarte ujawnienie tajemnic zmniejsza ich szkodliwy wpływ na zdrowie. Ujawnienie prawdy o traumie, redukuje fizjologiczne skutki utrzymywania tajemnicy i podczas takiego działania, biologiczne napięcie, spowodowane ukrywaniem informacji, natychmiast się zmniejsza z czasem. Jeśli konfrontujemy się z naszymi problemami emocjonalnymi ogólny poziom naszego stresu również spada.
5. Po piąte ujawnienie tajemnicy zmusza do ponownego przemyślenia wydarzeń. Opowiadanie o traumie lub konfrontowanie się z problemem, pomaga nam zrozumieć dane wydarzenie a w końcu także pogodzić się z nim. Mówiąc lub pisząc ukrywane doświadczenie tłumaczymy je za pomocą języka. Kiedy nadajemy mu formy słowną, możemy lepiej zrozumieć, a w konsekwencji zdystansować się od bolesnej przeszłości
Tomasz – nauczyciel geografii, babcia – emerytowana policjantka i dwójka nastoletnich dzieci to połączenie osobowości i temperamentów, przyniosło zaskakujące efekty.
Potrafili zmienić tarapaty w przygodę życia.