BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o PRZEŁOMOWYCH ZMIANACH w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym

„Skazani na Shawshank” i Energie Wolności

Niezwykły film o pobycie w więzieniu. Mocno poruszający film o próbach i planowaniu ucieczki, a jednocześnie organizacji życia tam, w trudnych warunkach, z których nie ma wyjścia – trzeba się przystosować.

Film oczywiście polecam obejrzeć samodzielnie, a ja podzielę się tym, co dla mnie w kontekście uwięzienia, wolności – daje pole do przeniesienia na nasze ludzkie życie wewnętrzne.

  • W Życiu zdarzają się sytuacje nie zaplanowane przez nas samych, zdarzenia, które zmieniają bieg tego Życia, sytuacje, które nas zamkną fizycznie, cieleśnie i możemy czuć się jak w więzieniu.
  • Przykładem tego są sytuacje nagłe, jak utrata pracy, odejście kogoś bliskiego, lub sytuacje stopniowo narastające, jak toksyczne dla nas środowisko, czy też po prostu nasz rozwój biologiczny, jako człowieka.
  • Następuje takie wewnętrzne zamieszanie, które skłania do podejmowania różnych prób wyjścia z tego labiryntu zdarzeń, które są wokoło człowieka oraz wewnątrz niego także.
  • Walka, ucieczka, zamrożenie to standardowe reakcje obronne.
  • Istnieje jednak również przystosowanie się, adaptacja do warunków, które są nowe i inne. Nazywam to byciem w samym centrum zdarzeń i daniem się porwać i pochwycić emocjom, myślom, sytuacji…
  • Jedna osoba szybciej się przystosowuje, ucząc innych, jak mogą się przystosować i jednocześnie dla innych widzi wyjścia z labiryntu, a dla siebie nie widzi.
  • Są więc osoby, które podejmują działanie – walkę razem z przystosowaniem się. Nazywam to próbami Życia w zgodzie ze sobą i Życiem, które jest wokoło. Jednocześnie.
  • Ciekawa obserwacja to – Jak to się dzieje? Co można zaobserwować z pozycji widza? –  że gdy są takie dwie osoby i faktycznie mogą wyjść z więzienia – fizycznego, czy też może również mentalnego? –  to dla każdej z nich wolność staje się całkiem inna, wbrew pozorom – łatwiejsza lub trudniejsza.

A jak to jest indywidualnie? Warto sprawdzić badając Swój profil Energii