BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
rodzina

Uczucia, Emocje i Myśli oraz wewnętrzne bezpieczeństwo

Często myślimy, że uczucia i emocje są tą samą rzeczą i choć są  blisko spokrewnione, to jest różnica. Uczucia i Emocje to nie to samo.

Emocja (od  e movere, „w ruchu”) – stan znacznego poruszenia umysłu. Emocje charakteryzują się tym, że pojawiają się nagle i zawsze łączą się z pobudzeniem somatycznym; mogą osiągnąć dużą intensywność, ale są przejściowe. We współczesnym znaczeniu tego słowa emocja implikuje aspekt działaniowy, reakcyjny, i nie jest równoznaczna z pasywnym uczuciem.

Ale po kolei:

1.Mamy emocje

2. Gdy do emocji wchodzi siła myśli lub logiki, daje skupienie albo kierunek emocjom.

Innymi słowy mamy myśl „o czymś”- na przykład, mamy myśl o pochmurnym dniu na zewnątrz i do tej myśli dołożymy siłę emocji,  albo naszą miłość do jakiegoś na przykład  deszczowego dnia, albo strach przed tym co ten deszczowy dzień może nam popsuć. Robiąc tak,  łączymy moc emocji z kierunkiem myśli. Dopiero łącząc je, tworzymy uczucie.

3. Uczucie z definicji jest połączeniem emocji i myśli i co ciekawe, jednym z centrów energii uczucia, jest ośrodek serca i to właśnie on dedykowany jest dla mocy uczucia.

To uczucie, które mamy w naszych sercach jest językiem, którym mówimy do Świata. Zachodnia nauka zaczyna rozumieć poprzez swoje eksperymenty, że to moc ludzkich uczuć  jest językiem, który otwiera drzwi dla możliwości tego co tworzymy w naszym świecie

Często pojawia się pytanie: Co jest potężniejsze – to co myślisz, czy to kim jesteś w sercu?

Gdy jesteś zły, masz pełno  myśli złości, gdy jesteś szczęśliwy, masz szczęśliwe myśli.  Wygląda na to że twoje samopoczucie wpływa na twoje myśli, nawet jeśli uważasz się za osobę logiczną obiektywną i myślącą, wciąż wpływa na ciebie to, co czujesz danego dnia.

Właściwie nasze myśli mogą zmieniać się z minuty na minutę gdy zmieniają się nasze emocje.

4. Wiemy już więc, że emocje wpływają na myślenie, a gdy bardziej się w to zagłębimy, dojdziemy do wniosku, że nasze myślenie wpływa na nasze działania:

Na przykład smutek tworzy myśli o niskiej energii, co z kolei prowadzi do niskiej energii działań.  Hierarchia w ten sposób jest ustalona, że emocje wpływają na myślenie a myślenie wpływa na działanie,

Czy uświadomienie sobie że emocje wpływają na myślenie i działanie pomaga nam odpowiedzieć na moje pytanie co jest potężniejsze? to co myślisz czy to kim jesteś ?

5. A gdyby sięgnąć co wpływa na nasze emocje? Musimy dostać się głębiej do subtelnych zakamarków naszego JA, z dala od destrukcyjnego działania myślenia i akcji musimy odkryć co wpływa z kolei na nasze emocje?

 

Co sprawia że czujemy się tak jak się czujemy?

Poświęć minutę by zastanowić się nad tymi pytaniami:

Co teraz czujesz? Dlaczego odczuwasz tę emocję?

Czy to przez pogodę? Jedzenie które zjadłeś ?Pracę? Przyjaciół? Czy też przez Twoją wiarę w lepszy lub gorszy świat?

Wszystkie te elementy mogą decydować o tym, jak się od czasu do czasu czujemy, ale to jest względny wpływ. Naprawdę, to jak reagujemy na pogodę lub krytykę ze strony przyjaciela, zależy od czegoś znacznie głębiej w nas, od czegoś co jest bardzo subtelne i przenikające.

Rzadko zdajemy sobie sprawę że to w ogóle istnieje ta część nas, która ma władzę nad naszymi emocjami oraz nad naszym myśleniem i działaniem, jest odpowiedzialna za to, jakie sukcesy odnosimy w życiu, ta potężna część jest naszym wewnętrznym systemem bezpieczeństwa.

Koncepcja wewnętrznego bezpieczeństwa nie jest skomplikowana – albo czujesz się bezpieczny, albo nie.

To, jak jesteśmy bezpieczni, mierzone jest przez nasze poczucie własnej wartości zaufania do siebie i gdy jest ono wysokie, czujemy się bezpieczni, gdy jest niskie, jest odwrotnie.

Gdy czujesz się wewnętrznie bezpieczny, dowód widoczny jest w wewnętrznej wierze w siebie, w pokoju i stabilności, a brak poczucia bezpieczeństwa rodzi niepokój, wątpliwości i brak zaufania dalej.

Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi poziomu naszego wewnętrznego bezpieczeństwa ponieważ zamieszkuje ono odległe i ciche miejsce w naszym JA, a  ponieważ miejsce bezpieczeństwa jest niewyraźne, skupiamy się na jego bardzo namacalnych wyrazach jak emocje myślenie i działanie. Zapominamy o uczuciu wewnątrz nas, które jest jak skumulowana energia, to nasza moc.

Czy jesteśmy świadomi tego jak bezpiecznie czujemy się, czy nie, wciąż poczucie wewnętrzne, posiada  władzę nad każdą myślą słowem i działaniem które wykonujemy.

Podsumowując – Nie tylko to, co wewnątrz nas czujemy w sercu, wpływa na nasze emocje, myśli i działania, lecz również jest odwrotnie – to, jakie mamy myśli, emocje i działania, ma wpływ na to, czemu w naszym sercu wierzymy i ufamy.

Od czego wiec zacząć, aby przywrócić wewnętrzny prawdziwy, nasz indywidualny spokój i moc?

Od poznania siebie i tego, czego nasze JA potrzebuje i pragnie, aby poczuć się w zgodzie ze swoim systemem bezpieczeństwa. Bo każdy ma swój system, swoje wartości i nie są one takie same dla każdego.

Poznaj podobieństwa i różnice  Wewnętrzne Motywatory