BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach
BLOG Psychologiczno – Filozoficzny o WSPARCIU EMOCJONALNYM w PRZESTRZENI ZAUFANIA w Życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym na Przełomach

PALMY W ŚNIEGU

Oglądając film „Palmy w śniegu”, pierwsze moje skojarzenie to „Przyjaciół poznaje się w biedzie”

  • Z niektórymi ludźmi warto iść na koniec świata, a z niektórymi nie jest po drodze nawet do sklepu za rogiem.

Stara prawda, którą wszyscy znamy, wiemy, że każdy z nas jest inny, lecz jak to wiedzieć? Skąd to wiedzieć?

  • Ja sprawdzam osobiście „w akcji”, bo dopiero w sytuacjach trudnych, często pod ścianą, kryzysowych i bez udziału świadomości, wychodzą na wierzch wspólne jasne i ciemne strony.

W niedawnych,  bardzo trudnych czasach, zarówno własność, jak i kolory skóry, wykształcenie oraz płeć – nie były tak samo traktowane przed ludzi wzajemnie wobec siebie.

  • Dzisiaj w wielu firmach jest podobne podejście do ludzi. Nie tylko zresztą w firmach, również w rodzinach, parach, czy kontaktach osobistych.
  • Gdy zauważam zgrzyt i brak tych samych wartości – Ja nie kontynuuję na siłę znajomości czy współpracy, (może przyjdzie czas i na nią?)
  • Czasem jest przykre, że z kimś mam się rozstać, lecz w dłuższej perspektywie, dla obu stron jest to korzystniejsze,
  • W istotnych wartościach, małe różnice na początku prowadzić mogą do olbrzymich walk i konfliktów na końcu, z których czasem jedna ze stron wychodzi z wielką stratą, a w efekcie tracą obie strony
  • Niektórych spraw nie da się cofnąć, przeprosić i pójść dalej udając, że nic się nie stało
  • Czy da się to zobaczyć wcześniej? Czasem tak a czasem nie. Warto jednak zacząć.

A wracając do filmu, który wywołał we mnie tyle refleksji to „Palmeras en la Nieve” to opowieść o miłości, rodzinie i determinacji w tamtych czasach, których skutki są dzisiaj z nami.

Młoda kobieta wyrusza na rodzinną plantację w tropikach, aby poznać skrywane od pokoleń sekrety.

Clarence (Adriana Ugarte) przypadkowo znajduje zapomniany przez lata list. Jego treść sprawia, że opuszcza rodzinne góry Hueski i rusza na Bioko – dawną kolonię Hiszpanii, największą wyspę Gwinei Równikowej, do 1973 roku zwaną wyspą Fernanda Poo.

Chce odwiedzić ziemię, na której jej ojciec, Jacobo (Alain Hernández) i wujek, Kilian (Mario Casas), spędzili znaczną część młodości.

Uwodzicielska, ale i niebezpieczna wyspa odkrywa przed Clarence sekret historii zakazanej miłości oprawionej w burzliwe okoliczności historyczne, której konsekwencje sięgają teraźniejszości.

W kategorii Rozmowy z Filmem jest więcej filmów i refleksji 🙂